Mis on mahetoit?

Mahe- ehk ökotoit on tervislik ja puhas toit

Mahemärki kandvas mahetootes on vähemalt 95% koostisosadest pärit mahepõllumajandusest. Maheettevõttes majandatakse keskkonnasõbralikult, pidades silmas tulevaste põlvede õigust puhtale elukeskkonnale.

Mahetooted ei sisalda geneetiliselt muundatud organisme (GMO-sid) ehk muundkultuure ega kunstlikke värv-, maitse- ja lõhnaaineid.

Mitmed teadusuuringud on näidanud mahetoidu suuremat toiteväärtust ning on leitud, et selles on sageli rohkem vitamiine, mineraalaineid, asendamatuid aminohappeid ja antioksüdante. Samuti näitavad uuringud mahesaadustes mineraalainete nagu raua, magneesiumi, fosfori, seleeni, molübdeeni, kaaliumi, vanaadiumi ning tsingi suuremat sisaldust kui tavatoodetes.

Mahesaadused lõhnavad ja maitsevad hästi, sisaldavad tavatooteist vähem nitraate ning nitriteid, samas aga rohkesti mitmesuguseid lõhna ja maitset kujundavaid ühendeid (nt flavonoide, fenoole, tanniine).

Maheviljeluse puhul kasutatakse taimekahjustajate tõrjeks ennetavaid võtteid ja looduslikke vahendeid. Mahetoit ei sisalda organismile kahjulike sünteetiliste taimekaitsevahendite jääke, mis võivad ladestuda näiteks maksa ja luudesse ning sattuda ka imetava ema rinnapiima.

Maheloomakasvatuses pööratakse suurt tähelepanu loomade heaolule. Maheloomade kasvatamisel ei kasutata ennetavalt sünteetilisi veterinaarravimeid, antibiootikume ega kasvustimulaatoreid. Maheloomad saavad loomuomaselt käituda, viibida väljas ja süüa neile sobivat täisväärtuslikku GMO-vaba mahesööta.

Mahetoit on usaldusväärne, sest maheettevõtted on riikliku järelevalve all: põllumehi kontrollib Põllumajandusamet, mahetoidu töötlejaid, turustajaid ning toitlustajaid aga Veterinaar- ja Toiduamet.

Mahe- ehk ökotoidu märgised

Märgistatakse Euroopa Liidu mahelogoga, mis on kõigil mahetoodetel kohustuslik.

mahelogo

Lisaks sellele võib, aga pole kohustuslik, kasutada Eesti riiklikku ökomärki.

oko

Mahetootel kasutatakse mõisteid  mahepõllumajanduslik ja ökoloogiline  ning nende tuletisi või deminutiive kas eraldi või kombineerituna.

Märgistatud saadused on kasvatatud mahepõllumajandusele üleminekuaja (kaks või kolm aastat) läbinud maal.

Tootel, millel on ükskõik milline eeltoodud viide mahepõllumajandusele, peavad alati olema toote valmistaja andmed ning teda kontrollinud järelevalveasutuse kood.

Põllumajandusameti kood on EE-ÖKO-01
Veterinaar- ja Toiduameti kood on EE-ÖKO-02