Riigikogu liige ja mahetootja Martin Repinski Organic Estonia meeskonnaga Taani Keskkonna- ja Toiduministeeriumis märtsis 2018.

 

Märtsi lõpus koos Organic Estoniga meeskonnaga Taanimaad külastanud Martin Repinski veendus, et taanlastelt tuleks eeskuju võtta riigi mahesektori korraldamisel ning et Eesti ettevõtjatel on suur võimalus Taanis läbi lüüa.

“Taani on mahekuningriik, ” arvab Martin Repinski, “seal on tõeline edulugu, mis on saavutatud koostöö tulemusena: erinevate valdkondade ja struktuuride esindajad nägid ühel hetkel, et on vaja hakata koos toimetama. See on viinud selleni, et praegu Taanis tarbitakse ühe inimese kohta kõige rohkem mahetooteid. Ja samas on nad väga edukad eksportijad.”
Repinski veendus kohtumistel erinevate Taani riigisektori esindajatega, et riik panustab mahesektorisse tohutu palju: “Taanlased toetavad maheorganisatsiooni, kus töötab 65 inimest, kes tegelevad nii turunduse kui nõustamisega ja kes jagavad infot selles osas, mida oleks vaja teha tulevikus, mida on edukalt tehtud, mida võiks teistmoodi teha. Toimib pidev koostöö ja tagasiside, mis on tähtis.”
Panustamine mahemajandusse omab suurpärast perspektiivi ka Eesti jaoks, arvab Repinski: “Iga euro, mida me paneme täna mahetootmise sisse, nii riigi kui mahetootjate poolt, tuleb mitmekordselt tagasi.” Toidumessi Foodexpo külastades jäi Repinskile silma, et mahesektoris on kohta paljudele huvitavatele toodetele ka Eestist: “Potentsiaal on tohutu. Tuleb ainult proovida. Minu isiklik huvi on mahekitsepiima juustu tooted, otsisin siit messilt, ei leidnud neid mitte kusagilt. Ja see on ainult üks näide, mida võiks teha.”

Helen Arusoo