Meenutus Roheliste rattaretkest “Kuidas elad, Põltsamaa?” 2016. Kalana kivimurrus kõneleb ruuporisse mahemeelne Paevana Rein Einasto ehk retkede pea iga-aastane toetaja ja saatja ning keskkonnaprogrammi korraldaja Helen Arusoo. Heiko Kruusi foto

 

Sel nädalalõpul toimub 28. korda Roheliste rattaretk „Kuidas elad, Hiiumaa?“,  kus üle kahekümne aasta sõidetakse retkeliste palavale soovile vastu tulles taas mööda Hiiumaa radu. Esimesel retkel osales ligi 400 ratturit, tänavu on tulemas üle 2000. Eesmärk on nautida kevadist loodust, erinevaid kohajutte ja kontserte ning tutvuda Hiiumaa elu-oluga ning jõuda õhtuks laagrisse, kus ootavad keskkonnaalased töötoad. Allpool kiire kokkuvõte, kes tuleb ja mis retkel toimuma hakkab.
Tänavu on tähtsaimaks retke aruteluteemaks Hiiumaale rajatav meretuulepark. Suurtööstuse rajamine puudutab Hiiumaa kui maailmatasemel puhkesaare tulevikku ja seetõttu saavad aruteluõhtul sõna Hiiumaa vallavolikogu, kohalikud ettevõtjad, insenerid ja arendajad Nelja Energiast. Teise teemana retkel, mis Hiiumaa tulevikku puudutab, tuleb jutuks Organic Estonia idee Värske Õhu Baarist ehk loodusesse rajatavast väljasõidupaigast, mis võiks kuvada Hiiumaa puhta õhu kvaliteedi näitajaid. Et need oleks faktidena esitatud, mitte ainult suusoojaks lausutud. Retkel on plaanis joonistada Värske Õhu Baari esimesi kavandeid.
Retkel toimub ka praktiline loodusõpe: tutvustame Hiiumaa alvareid ja uudistame liigirikkust, mis sealsetel pärandkooslusmaastikel on õitsele löönud. Teeme matka Kassaril ning leiame üles orhideed. Peep Veedla aitab meil kevadisi linde tundma õppida ning pesakaste metsa paigutada. Samuti kõneleme retkel Hiiumaa ühest saare sümbolliigist ehk Euroopa naaritsast, keda siia on edukalt taasasustatud. Teeme peatuse Tihu looduskaitsealal Vanajõe orus naaritsate elupaigas Tiit Marani juhendusel. Hiiumaa eri paigus pajatavad veel kohajuttu Tiit Leito, Martin Suuroja, Kalle Suuroja, Annely Esko, Bert Holm, Karin Poola, Mattias Lepna, Mihkel Leivalt, Ain Tähiste, Aira Toss, Liisi Mäeumbaed. Ajaloolastest esinevad  kohajuttudega Küllo Arjakas, Urmas Selirand, Jüri Pärn, Mart Mõniste, Helgi Põllo, Liis Soonik. Arutelusid juhivad Märt Treier, Reet Kokovkin ja Krista Kulderknup. Rattaretkeliste naksaka vaimu eest hoolitseb kärdlasest kirjanik Ave Alavainu ning Margus Tabor. Muusikat teevad Dagö, Riho Sibul, Ott Lepland, Vanaviisi, Taavi Peterson ning lõunapausidel kohalikud pillimehed.
Kolmepäevane ja kahesaja kilomeetrine retk on olemuselt suur õuesõppe nädalalõpp kevadises looduses. Mida tee peal kuulama ja ja uudistama jääda, on osaleja enda valik, vastavalt sellele saab valida ka sõitmise tempo. Kui aga on plaan Hiiumaa retkel ainult loodust vahtida ja metsa all istuda, muust programmist välja tegemata, on ka see igati tore mõte. Peaasi, et saab välja metsa ja mere äärde.
Vaata ka: www.rattaretked.ee

Meenutus Roheliste rattaretke “Kuidas elad, Põltsamaa?” 2016 mõnusatest põldude ja metsavaheteedest. Heiko Kruusi foto

 

Helen Arusoo
Roheliste rattaretke keskkonnaprogrammi korraldaja
Organic Estonia vabatahtlik